بازطراحی پرشین بلاگ

طراحی تجربه و واسط کاربری – ۹۶

پرشین بلاگ، اولین سرویس وبلاگ فارسی که از گذشته کار خود را آغاز کرده است و تاثیر به سزایی در گسترش ارتباط مردم با فضای مجازی و بلاگینگ داشته است. پرشین بلاگ در حال حاضر رتبه ی ۱۶۲ در بین تمامی وبسایت های فارسی را دارا میباشد. این سرویس که پیشرو در زمینه ی وبلاگ نویسی بود با تعیین یک متدلوژی خاص سرویس و فرهنگ وبلاگ نویسی را در ایران باب کرد.

باز طراحی

در چند سال اخیر با رشد استفاده‌ی مردم از اینترنت و آمدن سرویس های متعدد در همه جای دنیا باعث شد که وبلاگ نویسی از آن شکل سنتی خود خارج شده و مردم به شبکه هایی مثل فیسبوک و توییتر که جذابیت بیشتری داشتند تمایل بیشتری نشان دادند. این خود زنگ خطری برای کسب و کار هایی همچون پرشین بلاگ بود که باید مطابق میل کاربران جلو بروند.

هنگامی که یوایکس شروع به بازطراحی این سرویس کرد اولین سوالی که از نیاز داشت پاسخ بدهد این بود که چه نوعی از کاربر از این سرویس استفاده میکند و سلیقه ی آن ها چیست؟ علاوه بر آن به بررسی رقبای ایرانی و خارجی این وبسایت کرد. بعد از جمع آوری اطلاعات یوایکس تصمیم به آن گرفت که همان حسی که را کاربر موقع استفاده از سرویس های مشابه خارجی دارد را با در نظر گرفتن فرهنگ ایرانی برای آنها القا کند.

تجربه ی کاربری

تغییر هویت بصری و همچنین تجربه ی کاربری باعث شد که مدلی که پرشین بلاگ به عنوان وبلاگ نویسی ارایه کرده بود تغییر کند و کاربر این بار یک حس متفاوت و تجربه ی کاملا جدید را از وبلاگ نویسی که بیشتر شبیه یک شبکه اجتماعی تعاملی بود را داشته باشد. که همین باعث شد که علاوه بر افراد خبره ی کامپیوتر و درگیر با دنیای دیجیتال، کاربران عادی نیز به سمت استفاده از این سرویس کشیده شوند. زیرا نحوه ی تعامل با وبسایت، بلاگینگ و باقی امکانات به قدری ساده شده است که دیگر نیازی به دانش فنی برای مدیریت صفحه ی خود وجود ندارد

تمرکز روی نسخه ی موبایلی

یکی دیگر از اصلی ترین تمرکز های یوایکس برای این سرویس نسخه ی موبایل آن بوده است. زیرا با توجه به تحقیقات انجام شده یوایکس فهمید که سرویسی مثل پرشین بلاگ با نوع تعامل خاص خودش احتمالا مخاطب های زیادی را از سمت تلفن های هوشمند به خودش میکشد که همین امر باعث بالا رفتن کاربری وبسایت نیز شد. نوع تجربه ی موبایل برای نگه داری کاربر در این فضا خیلی مهم بود که یوایکس به بهترین شکل از پس آن برآمد.

هدفی که یوایکس در این پروژه دنبال میکرد این بود که پرشین بلاگ یک محل جدید تبادل اطلاعات به شکل سرگرمی باشد که علاوه بر بلاگینگ به بالا بردن اطلاعات و دانش کاربر کمک کند. همه ی این اهداف را با بازطراحی این سرویس برای این کسب و کار به وجود آورد.