سایت سازمان منطقه آزاد کیش

طراحی واسط کاربری ۹۴-۹۵

وب سایت منطقه آزاد کیش دارای چهار بخش خبری، گردشگری، سازمانی و اقتصادی است که در واقع هر کدام از این بخش‌ها، سایتی مجزا با امکانات ویژه خود هستند که با طراحی یکپارچه در کنار هم قرار گرفته‌اند. هر سایت نیازهای گروه خاصی از مخاطبان را پوشش می‌دهند. علاوه بر این، یک صفحه اینترو به عنوان صفحه اصلی این سایت طراحی شده که دسترسی آسانی برای همه مخاطبان به هر کدام از این چهار بخش ایجاد می‌کرد.

طراحی یکپارچه

افراد جویای کار در فناپ، مدیرانی که می‌خواهند با راهکارهای فناپ برای سازمان خود آشنا شوند، کارآفرینانی که قصد توسعه کسب و کار خود را دارند و مشتریانی که به دنبال اطلاعات و پشتیبانی برای محصولاتند، همه جزوی از طیف گسترده مخاطبان سایت فناپ هستند. تفاوت نیازها و سلایق گروه‌های مختلف کاربران، اهمیت تحقیقات مخاطب شناسی را در این پروژه چند برابر می‌کرد. ما برای شناخت دقیق مخاطبان فناپ، از تکنیک‌های مختلف مثل مصاحبه‌ با مدیران و مشتریان فناپ، تحلیل رفتار کاربران سایت قبلی و تعریف Personaها و… استفاده کردیم تا بتوانیم معماری مناسبی برای اطلاعات سایت ایجاد کنیم.

طراحی تعاملی

با توجه به اینکه هلدینگ فناپ در بازار ایران سازمانی پیشرو است، تصمیم بر این شد که سایتی منحصر به فرد با ایده‌های خلاقانه طراحی شود تا رویکرد کلی سازمان، در فضای مجازی نیز به خوبی انعکاس داده شود. به همین خاطر با نوشتن سناریویی برای شناساندن فناپ به مخاطبان به صورت تعاملی، پروسه طراحی صفحه اول را آغاز کردیم: وقتی یک محصول برای گروه‌های مختلفی از مخاطبان طراحی می‌کنید بهتر است روی وجه اشتراک مخاطبان تاکید داشته باشید. تقریبا اغلب مردم، به صورت کلی تعامل دوطرفه را به رابطه یک طرفه ترجیح می‌دهند. به همین خاطر است که طراحی واکنش‌گرا می‌تواند تجربه دلپذیرتری برای عموم مردم بسازد. بر این اساس، صفحه اصلی سایت فناپ با استفاده از یک طرح تعاملی که شهر ما را با وجود فناپ و بدون آن نشان میدهد طراحی شد و در طراحی باقی صفحات نیز این رویکرد همچنان حفظ شد.

طراحی یکپارچه

همانطور که در بالا اشاره کردیم سایت کیش از چهار بخش مختلف با مخاطبان مختلف تشکیل شده است. پورتال گردشگری به رفع نیازهای مسافران جزیره کیش می‌پردازد و پورتال اقتصادی اطلاعات مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در جزیره را پوشش می‌دهد. پورتال سازمانی در راستای اهداف دولت الکترونیک ایجاد شده و به ارائه خدمات مرتبط به سازمان منطقه آزاد کیش به صورت آنلاین می‌پردازد و در بخش پورتال خبری، امکانات مورد نیاز برای خبررسانی و پوشش رویدادهای خبری جزیره ایجاد شده است. با توجه به اهداف مختلفی که برای این بخش‌ها تعریف شده بود، لازم بود که یک زبان طراحی واحد برای سایت ایجاد شود تا همه این بخش‌ها در کنار هم هویت یکسانی داشته باشند. ایده اصلی در طراحی واسط کاربری این بود که فضای سایت تداعی گر فضای جزیره کیش باشد. از این رو با الهام گیری از المان‌های زیست بوم جزیره کیش و استفاده از رنگ‌های زیبای این جزیره، سایت منطقه آزاد کیش را طراحی کردیم.