انتشارات گاج در فضای مجازی

طراحی٬ توسعه و بازاریابی دیجیتال ۹۳-۹۶

انتشارات گاج از سال ۸۵ سایتی را برای فروش آنلاین محصولات و اطلاع رسانی بخش‌های مختلف سازمان ایجاد کرده بود. با گذشت سال‌ها و پیشرفت‌هایی که در حوزه طراحی وب اتفاق افتاده بود، امکانات این سایت دیگر جوابگوی نیاز‌های مختلف کاربران نبود. از این رو گاج نیاز به سایتی کاربرپسند داشت که بتواند شاخص‌های کلیدی عملکرد به خصوص فروش آنلاین را بهبود دهد. این فرصتی برای ما بود تا تخصص خود در حوزه فروش آنلاین را این بار برای قشر جدیدی از مخاطبان، یعنی دانش‌آموزان به کار گیریم.

طراحی سایت جدید

انتشارات گاج خدمات گوناگونی را به کاربران ارائه می‌کند و قرار بود همه این امکانات در وبسایت جدید معرفی و در دسترس کاربران باشند. این یکی از چالش‌های مهمی بود که در این پروژه با آن روبرو بودیم. برای حل این مشکل، با توجه به اطلاعاتی که از نحوه استفاده کاربران از سایت گاج داشتیم، صفحه اول سایت را به صورت “نمای کلی” از خدمات انتشارات گاج طراحی کردیم و برای خدمات اصلی سازمان مثل فروش کتاب و آزمون‌های سراسری بخش‌های جداگانه‌ای طراحی شد که به صورت یکپارچه در کنار هم به کاربران سرویس میدهند.

فروشگاه‌ آنلاین

تجربه کاربری یکی از تاثیرگذارترین عوامل در ترغیب کاربران برای خرید آنلاین است! ایجاد یک تجربه خرید استاندارد که مخاطب با روند آن آشنایی داشته باشد و بتواند به راحتی سفارش خود را ثبت کند می‌تواند تاثیرچشمگیری بر فروش داشته باشد. یکی از بهترین نمونه ها فروشگاه آنلاین گاج است. تجربه کاربری ساده در کنار امکاناتی مثل امکان دانلود بخشی از کتاب قبل از خرید، مشاهده نظرات دیگران در مورد کتاب‌ و رتبه بندی کتابها بر اساس نظرات مخاطبان توانست تاثیر فراوانی روی بازدید سایت و فروش آنلاین داشته باشد.

آزمون

کاربران این بخش هر دو هفته یکبار در آزمون‌های آزمایشی شرکت میکنند. چالش مهم این بخش جدا از فرآیند پیچیده تصحیح برگه، صدور کارنامه و ارائه نمودارهای مختلف، این بود که دانش آموزان برای هر آزمون نیاز به اطلاعاتی مانند بودجه‌بندی، کلید سوالات، نظرات مشاوران و… داشتند. برای اینکه در وقت کاربران برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیازشان صرفه‌جویی شود و تجربه لذت بخش‌تری از آزمون‌های گاج داشته باشند؛ بخش آزمون را به صورت TimeLine طراحی کردیم که در زمان مناسب اطلاعات مناسب را تشخیص داده و به کاربر نمایش می‌دهد. علاوه بر این در این بخش امکان ثبت نام اینترنتی در آزمون‌های گاج نیز ایجاد شد.

سئو

به طور معمول نزدیک به ۶۰ درصد از بازدیدکنندگان هر سایت از موتورهای جستجو وارد می‌شوند و یکی از کم هزینه‌ترین روش‌ها برای افزایش بازدیدکنندگان، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو است. سایت گاج نیز که به تازگی با واسط کاربری جدید خود رونمایی شده بود، پتانسیل بالایی برای جذب مخاطبان تازه داشت. به همین خاطر با تدوین یک استراتژی واقع بینانه و اثربخش، فاز اول پروژه را برای بهینه‌سازی محتواهای کنونی شروع کردیم. و در فاز دوم با تولید محتواهایی هدفمند، جایگاه سایت برای نتایج کلمات کلیدی برنامه‌ریزی شده را تقویت کردیم. نتایج کار را در ادامه ببینید.

اپلیکیشن گاج

تمامی آمار و ارقام موجود به ما می‌گویند که نوع استفاده مردم از اینترنت تغییر کرده و امروزه بیشتر مردم با گوشی‌های هوشمند از فضای مجازی استفاده می‌کنند. مخاطبان اصلی گاج یعنی دانش‌آموزان جزو گروهی از مخاطبان دسته‌بندی می‌شوند که بالاترین میزان پذیرش تکنولوژی‌های جدید را دارند. به همین خاطر لازم بود گاج خدمات خود را روی بستر جدید نیز به طور مناسبی ارائه کند. اپلیکیشن اندروید گاج با همین هدف طراحی شد. دانش آموزان با این اپلیکیشن کتاب‌های مورد نیازشان را سفارش میدهند، کارنامه آزمون‌ها را مشاهده کنند و به عنوان یک مارکت، اپلیکیشن‌های آموزشی گاج را دانلود می‌کنند.

اپلیکیشن‌های آموزشی گاج

گوشی‌های هوشمند پس از ورود به بازار با سرعت بالایی توجه عموم مردم بخصوص دانش‌آموزان را به خود جلب کردند به طوری که امروزه هر دانش‌آموز روزانه چند ساعت از وقت خود را صرف استفاده از آن می‌کند. از سمت دیگر گوشی‌های هوشمند امکانات جدیدی را برای ما ایجاد کرد تا محتوای آموزشی را به صورت تعاملی، جذاب و سرگرم کننده به دانش آموزان ارائه کنیم. از این رو با تدوین استراتژی محتوا، تولید ۱۵ اپلیکیشن آموزشی را شروع کردیم که در کنار کتاب‌های انتشارات گاج، محتواهای آموزشی را با رویکرد یادگیری آسان و سریع ارائه می‌کنند.

عربی کار

در اپلیکیشن‌های عربی کار هفتم، هشتم و نهم سعی کردیم با طراحی روندی جذاب و کاملا علمی مطالب درسی را با استفاده از بازی و تمرین‌های جذاب به دانش آموز یاد بدهیم. کاربر با خواندن درسنامه‌ روند آموزشی را آغاز می‌کند. سپس با پاسخ به سوالات تصویری با واژگان آشنا می‌شود و پس از آن با انواع پرسش‌ها مثل چند گزینه‌ای، نوشتنی، وصل کردنی و… روند را ادامه می‌دهد تا مطالب درسی به صورت کامل در ذهن او ثبت شود.

دانلود از بازار