بازطراحی سایت هولدینگ فناپ

طراحی و تولید محتوا ۹۴-۹۵

هولدینگ فناپ

هولدینگ فناپ یکی از بزرگترین شرکت‌های ICT در ایران است که در حوزه‌های مختلف مثل خدمات مالی، سلامت هوشمند، تجارت الکترونیک، حمل و نقل و… محصولات و خدمات متنوعی را عرضه کرده است. فناپ برای ارائه اطلاعات خدمات، محصولات و پروژه‌های خود نیاز به سایتی informative داشت که هم مشتریان هر محصول اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی به دست آورند و هم مخاطبان عادی سایت با فعالیت‌های‌ فناپ آشنا شوند. ارائه اطلاعات تخصصی به زبان ساده و معرفی محصولاتی که مردم عادی آشنایی چندانی با آن‌ها ندارند چالشی بود که هم در طراحی و هم تولید محتوا تیم ما با آن روبرو بود.

معماری اطلاعات

افراد جویای کار در فناپ، مدیرانی که می‌خواهند با راهکارهای فناپ برای سازمان خود آشنا شوند، کارآفرینانی که قصد توسعه کسب و کار خود را دارند و مشتریانی که به دنبال اطلاعات و پشتیبانی برای محصولاتند، همه جزوی از طیف گسترده مخاطبان سایت فناپ هستند. تفاوت نیازها و سلایق گروه‌های مختلف کاربران، اهمیت تحقیقات مخاطب شناسی را در این پروژه چند برابر می‌کرد. ما برای شناخت دقیق مخاطبان فناپ، از تکنیک‌های مختلف مثل مصاحبه‌ با مدیران و مشتریان فناپ، تحلیل رفتار کاربران سایت قبلی و تعریف Personaها و… استفاده کردیم تا بتوانیم معماری مناسبی برای اطلاعات سایت ایجاد کنیم.

طراحی تعاملی

با توجه به اینکه هلدینگ فناپ در بازار ایران سازمانی پیشرو است، تصمیم بر این شد که سایتی منحصر به فرد با ایده‌های خلاقانه طراحی شود تا رویکرد کلی سازمان، در فضای مجازی نیز به خوبی انعکاس داده شود. به همین خاطر با نوشتن سناریویی برای شناساندن فناپ به مخاطبان به صورت تعاملی، پروسه طراحی صفحه اول را آغاز کردیم: وقتی یک محصول برای گروه‌های مختلفی از مخاطبان طراحی می‌کنید بهتر است روی وجه اشتراک مخاطبان تاکید داشته باشید. تقریبا اغلب مردم، به صورت کلی تعامل دوطرفه را به رابطه یک طرفه ترجیح می‌دهند. به همین خاطر است که طراحی واکنش‌گرا می‌تواند تجربه دلپذیرتری برای عموم مردم بسازد. بر این اساس، صفحه اصلی سایت فناپ با استفاده از یک طرح تعاملی که شهر ما را با وجود فناپ و بدون آن نشان میدهد طراحی شد و در طراحی باقی صفحات نیز این رویکرد همچنان حفظ شد.

طراحی یکپارچه

همانطور که در بالا اشاره کردیم سایت کیش از چهار بخش مختلف با مخاطبان مختلف تشکیل شده است. پورتال گردشگری به رفع نیازهای مسافران جزیره کیش می‌پردازد و پورتال اقتصادی اطلاعات مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در جزیره را پوشش می‌دهد. پورتال سازمانی در راستای اهداف دولت الکترونیک ایجاد شده و به ارائه خدمات مرتبط به سازمان منطقه آزاد کیش به صورت آنلاین می‌پردازد و در بخش پورتال خبری، امکانات مورد نیاز برای خبررسانی و پوشش رویدادهای خبری جزیره ایجاد شده است. با توجه به اهداف مختلفی که برای این بخش‌ها تعریف شده بود، لازم بود که یک زبان طراحی واحد برای سایت ایجاد شود تا همه این بخش‌ها در کنار هم هویت یکسانی داشته باشند.

رنگ‌های مفهومی

رنگ‌ها جدا از اینکه جهان ما را زیباتر کرده‌اند، می‌توانند روی احساسات ما اثر بگذارند و هر کدام معنی خاصی برای ما پیدا کنند. گاهی این معانی در بین بسیاری از انسان‌ها مشترک است مثل رنگ سفید که به عنوان نماد صلح شناخته می‌شود و گاهی هم در منطقه و یا زمان خاصی، معنی متفاوتی به خود می‌گیرد. مثل رنگ مشکی که در یونان باستان رنگ زندگی بوده و اکنون در بسیاری از کشورها رنگ عزا است. استفاده از مفاهیم رنگ‌ها در طراحی، باعث می‌شود در کنار زیبایی، مفاهیم و احساساتی که لازم است در مخاطب ایجاد شود را مدیریت کنید. در این پروژه، برای هر یک از حوزه‌های فعالیت هلدینگ فناپ با توجه به ماهیت کار و احساسی که نیاز بود در کاربر ایجاد شود، رنگی شاخص انتخاب شد. به عنوان مثال برای حوزه خدمات مالی از رنگ آبی استفاده شد. این رنگ حس اطمینان و امنیت را در کاربر ایجاد می‌کند. همان حسی که وقتی پای دارایی در میان باشد از همه چیز ضروری‌تر است.

تولید محتوا

از اینشتین نقل قولی وجود دارد با این مضمون که شما زمانی چیزی را فهمیدید که بتوانید آن را برای مادربزرگتان توضیح دهید و او هم توضیحات شما را بفهمد. این دقیقا کاری بود که قرار بود انجام دهیم یعنی طوری بنویسیم که مادربزرگمان هم بفهمد! نوشتن به زبان ساده کار ساده‌ای نیست. وقتی قرار است که اطلاعات تخصصی و حرفه‌ای در مورد محصولات و خدمات مختلف را به زبان ساده ارائه کنید، لازم است که به تمام جوانب موضوع در حد یک متخصص مسلط باشید. به همین خاطر تیم تولید محتوای youx کار را با انجام تحقیقات اولیه و مطالعه ده‌ها کاتالوگ و دفترچه راهنما و همینطور مصاحبه با متخصصان فناپ شروع کرد. از سمت دیگر با استفاده از نتایج مخاطب شناسی فناپ، استراتژی محتوای سایت فناپ تدوین شد تا مشخص شود متن‌ها با چه لحن و زبانی نوشته شوند، تصاویر چه خصوصیاتی باید داشته باشند و محتوا چطور باید با استراتژی‌های کلان سازمان همسو باشد.

عکاسی

برای اینکه بتوانیم مفاهیم حرفه‌ای را به صورت ساده منتقل کنیم، عکس‌ها بخش مهمی از کار را تشکیل می‌دهند. در این پروژه با استفاده از عکس‌های واقعی که در فضاهای کاری فناپ گرفتیم، سعی کردیم مخاطب را به فضای کاری فناپ نزدیک کرده و تصویر ملموس‌تری از فناپ برای مخاطب ایجاد کنیم. از سمت دیگر اما تصاویر بار زیادی را از زیبایی سایت را به دوش میکشیدند. از این رو نیاز بود هماهنگی بصری نیز بین طرح سایت و عکس‌ها ایجاد شود. ما این موضوع را با ایجاد هویت بصری برای سایت فناپ و توجه به آن، در طول فرآیند طراحی سایت، عکاسی، طراحی آیکون‌ها و … به دست آوردیم.